10 Najczęstszych błędów na zdjęciach produktowych

Przeglądając popularne platformy sprzedażowe, można zobaczyć dużą rozbieżność w jakości zdjęć. Poniżej znajduje się lista najczęstszych błędów, których lepiej unikać. Żeby nie marnować czasu na lanie wody, przejdźmy od razu do rzeczy. 

1. Słaba jakość zdjęć

Klient lubi powiększyć zdjęcie i zobaczyć detale. Niestety nie może tego zrobić gdy zdjęcie ma 150×150 pikseli. Problem szczególnie często spotykany w przypadku kopiowania zdjęć z internetu. Optymalny rozmiar zależy od sklepu, ale zwykle minimum to 800x800piks Za duże też nie mogą być bo strona będzie się za długo ładować. Warto też zwrócić uwagę na tzw. szumy. Powstają one gdy ISO aparatu jest ustawione na zbyt wysoką wartość.

2. Niepoprawny balans bieli

Efektem nieodpowiedniego WB (z ang. white balance) są zafarby- przeważnie zielone, niebieskie lub pomarańczowe. Wada szczególnie „groźna” w przypadku produktów gdzie liczy się kolor- kosmetyki do makijażu, odzież, farby, tekstylia, meble itp. Jeśli sami robicie zdjęcia, w aparacie na pewno macie wybór balansu bieli ze względu na rodzaj światła: dzienne, żarówkowe, błyskowe itp. Ewentualnie kolory potem można skorygować komputerowo w Lightroomie. Dobrze jest używać formatu plików RAW, który lepiej się sprawdzą przy takiej korekcji.

3. Za mały produkt na zdjęciu

 Postaraj się wypełnić produktem możliwie dużo przestrzeni. Jest to szczególnie ważne przy miniaturkach. Dzięki temu klient zobaczy więcej szczegółów.

4. Za ciemne zdjęcie

Aparaty używane w trybie auto są dość „głupie”. Spróbuj sfotografować kolejno białą, szara i czarną kartkę. Efektem będą….. trzy szare, niemal identyczne zdjęcia. Podobnie jest w przypadku gdy fotografujemy przedmioty na białym tle. Problem można rozwiązać na dwa sposoby: z poziomu aparatu- wydłużając czas naświetlania lub rozjaśniając zdjęcia w programie graficznym. Produkty jasne „biją nowością” i czystością, przez co są bardziej atrakcyjne. Dobrze jest zadbać o odpowiednie oświetlenie.  

5. Wypaczona perspektywa

Krzywe zdjęcia utrudniają ocenę wielkości przedmiotu. Najbezpieczniej jest fotografować produkty na wprost. Spróbuj zmienić kąt aparatu względem przedmiotu, sfotografuj go z kilku stron, pobaw się zoomem (nie dotyczy smarphonów) i porównaj efekty i wybierz ten który wygląda najlepiej.

6. Logo na pół zdjęcia

Klient będąc u Ciebie w sklepie jest tego świadomy i nie trzeba mu o tym przypominać 50 razy. Logo które zajmuje pół zdjęcia przeszkadza w odbiorze, czasem zasłania produkt i niejednokrotnie przez rozdzielczość logo staje się nieczytelne.

7. Różne ustawienia produktów (w miniaturkach)

Wyobraź sobie sklep odzieżowy, kategoria: koszulki damskie, a tam jedna koszulka wisi na wieszaku, druga złożona w kostkę, trzecia na modelce, czwarta na „duchu”, piąta na flat layu itp. Ciężko w takim przypadku ocenić różnicę między samymi produktami. Dlatego warto trzymać się utartych schematów, które pozwalają na szybkie rozeznanie i porównanie przedmiotów.

8. Tylko Jedno zdjęcie produktu

Jeśli sprzedajesz śrubki, przyprawy itp. to martwić się o to nie musisz, ale jeśli handlujesz dodatkami, odzieżą, ozdobami, agd etc. Warto pokazać przedmioty z każdej strony zwracając uwagę na cechy szczególne produktu. Może Pani Kasia szuka sukienki z kieszeniami? Z kolei Pan Czarek wiatraka z 4 stopniami wiania? Znacznie skuteczniej informacja ta zostanie przekazana na zdjęciu niż w opisie. 

9. No po prostu no nie

Na szczęście jest to skrajność ale się zdarza. Czyli zdjęcia w których NIC nie jest dobrze- przedmiot rzucony byle gdzie i byle jak. Zero angażu w jego wykonanie, kompletny brak estetyki. Z takimi pstrykami można zapomnieć o sukcesie w sprzedaży.

10. Nieodpowiednie tło

Klasycznym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest idealnie białe tło. W niektórych przypadkach dobrze sprawdza się też ładnie przygotowana stylizacja- np. drewniane deski jako tło przypraw. Należy pamiętać o powtarzalności! Jednolite tło zwykle nie sprawdza się w przypadku ozdobnych tekstyliów- firanki, pościel, obrusy. W tym przypadku najczęściej stosuje się mockupy, czyli szablony na które nanosi się tylko dany wzór.  Trzeba też pamiętać by tło produktu było odpowiednie pod kątem tematyki. Nie może też być zbyt jaskrawe, ani nie powinno dominować samego przedmiotu- to on jest najważniejszy

jak retuszować zdjęcia produktowe 2022

Kurs retuszu zdjęć produktowych

Jeśli chcesz uniknąć błędów podczas retuszu zdjęć produktowych skorzystaj z naszego kursu! Więcej informacji znajdziesz TUTAJ